HELLENSKI X-MAS POP UP 2020 

V magický dátum, ktorý obsahuje 3 jednotky a 3 dvojky - 11.12.2020, som dostal pozvanie na vianočný POP-UP event, na ktorom HELLENSKI predstavili svoju novú kapsulovú kolekciu. Musím povedať, že už od pozvánky som bol zvedavý, čo presne ma čaká, keďže pozvánka bola v duchu “scrapbook”, a HELLENSKI, ako značka, nebola výrazne aktívna takmer celý rok 2020.

COLLECTION REVIEW

Ako vždy, aj tentokrát HELLENSKI priniesli súkromné soaré s luxusným nádychom v Starom meste v ich showroome na Jelenej ulici. Pre mňa je táto nová limitovaná kapsulová kolekcia niečo ako fénix vzkriesený z popola. Čo ma teší je, že značka aj po rokoch neprestala robiť ready-to-wear kolekciu na bežný deň – to sa na Slovensku moc nevidí, nakoľko väčšina dizajnérov sa doteraz sústredila vyslovene na šaty a večerné róby k udalostiam.

Dizajnérsky sa na kusoch predstavených na evente podieľala majiteľka značky Júlia Malinovská spolu s Veronikou Lokajíčkovou, pričom nový vietor do plachiet priniesla svojím kreatívnym debutom aj Klaudia Shehatová.

V kolekcii ma veľmi pozitívne prekvapil jemný knitwear štrikovaný ručne v okolí Bratislavy. Z tejto jemnej a ľahkej alpaky boli vytvorené prémiové zimné čiapky a doslova “bezváhové“ svetre, ktoré človek ani len neucíti, keď ich má na sebe. Výraznú časť kolekcie tvoria aj “army-inspired” khaki bundy a kabát s výrazným límcom, o dizajn ktorých sa postarala talentovaná Veronika Lokajíčková.

Materiály na kolekciu boli source-ované rôzne, od lokálnych galantérií v Bratislave, cez viedenského Komolku, až po prémiové talianske látky, presne také isté ako používa napríklad britský Burberry. Za  najprémiovejší materiál v kolekcii považujem okrem ultra-jemnej alpaky aj luxusný hodváb, z ktorého boli vytvorené jednoduché, ale ľahko stylovateľné dlhé šaty, ideálne na zimnú dovolenku v exotike.

V kolekcii prevládala jednoduchosť, sofistikované materiály a minimum potlačí. Jediná výrazná potlač bola čierna tkanina s výraznými červenými srdiečkami, typickými pre francúzske módne domy Schiaparelli, či YSL. Medzi produktami, ktoré tvoria celkovú kolekciu, ma prekvapilo kožené harness aj hrubý opasok na pás, ktorý výborne pôsobí s jemnými hodvábnymi šatami. Pri kožených harness-och na slovenskej módnej scéne začínam mať pocit, že je ich tu už trošku veľa, čo nie je vždy najlepšie.

Za základný kameň kolekcie a zároveň za produkt s najväčšou “likeability” považujem lesklé hodvábne kostýmy s osobitou oversize fazónou a širokými nohavicami v pastelových odtieňoch béžovej, či modrej. Tieto kostýmy sú veľmi pôsobivo prepracované aj vo vnútri, ako vidieť aj tu v galérii. Hodia sa väčšine typov postáv a udalostí, sú ideálnymi kúskami na deň aj noc, pričom zákazníčka v nich bude vždy chic. Naopak, najväčšiu obavu mám z popularity prémiového knitwearu, nakoľko slovenský zákazník, podľa mňa, nevie zatiaľ naplno oceniť hodiny práce, ktoré sa za ručne robeným (luxusným) knitwearom skrývajú. Rovnako som si nie úplne istý  obľúbenosťou bledomodrých army šiat a sukní s rozparkom, ktoré podľa môjho názoru nepôsobia v luxusnej kolekcii ako je táto, úplne kohézne.

Celková kolekcia je však veľmi príjemným prekvapením, a ako som už vyššie písal, fénixom, ktorý vstal z popola a má veľký potenciál posunúť HELLENSKI výrazne ďalej. Páči sa mi, že za značkou stoja cieľavedomé ženy, milujem materiály, ktoré boli v kolekcii a vnútorné prepracovanie kostýmov. Už v tomto momente sa teším, čo ďalšie táto slovenská značka prinesie!

Ďakujem za pozvanie a držím palce!

Mišo Kinik

                              VIAC FOTO V GALÉRII NIŽŠIE