Kabelky a tašky, do ktorých investovať a netreba brať úver

Je to práve Koronavírus, ktorý spôsobil to, že drvivá väčšina z nás spomalila a zamyslela sa nad tým koľko a čoho naozaj potrebujú.

Lietadlá nelietajú, svet sa spomalil a nakupujeme menej, od polovice marca sme prakticky ušetrili desiatky, stovky, podaktorí tisíce Eur na nepodstatné nákupy oblečenia, plastových produktov a hlavne nepodstatných vecí, ktoré nepotrebujeme (jediné na čo tie zbytočné nákupy boli dobré je, že ako tak hýbali slovenskou ekonomikou, mimo toho žiadne).

V nasledujúcich riadkoch predstavím možnosti, respektíve značky do ktorých investovať ak chceme kvalitnú, nadčasovú a hlavne unikátnu tašku, za ktorú by sa nehanbil nikto. Rozhodne neradím utekať počas pandémie a kupovať čokoľvek, ale treba snívať a hlavne radiť si navzájom.


Pre mňa ikonou vo svete “maroquinerie” je na prvom mieste značka Goyard, ktorá má tradíciu od roku 1853 a napriek tomu, že je staršia a v oblasti výroby kožených kufrov podstatnejšia ako Louis Vuitton, je stále pomerne neznáma a hlavne na Slovensku dvojnásobne. Túto značku som začal vnímať asi pred desiatimi rokmi keď som si v dokumente o Karlovi Lagerfeldovi všimol jeho kufre, ktoré na moje (vtedajšie) počudovanie neboli už spomínaný Louis Vuitton, ale mali pre mňa vtedy neznámu potlač, ktorej som hneď venoval záujem, bol to Goyard, od vtedy som spoznal túto ikonu aj bližšie práve v ich parížskom butiku, no reálne som si ich produkty a pohostinnosť vychutnal až v butiku v Shanghaji v Plaza 66. Základná najmenšia dámska tote vychádza na cca 2500 Eur, čo je dosť v porovnaní s konkurenciou no kvalita a exkluzivita Goyard je neopísateľná a ich produkty prežijú generácie na rozdiel od Louis Vuitton, kde sa pri nových produktoch hrany vyšúchajú po pár mesiacoch. Goyard je zároveň výborná značka ak hľadáte darček s nápadom, tradíciou a hlavne taký, čo na Slovensku nie je dostupný, keďže Goyard sa dá aktuálne kúpiť len v 7 butikoch v Európe a ďalších 23 vo svete čo ho tiež robí jedinečným a za rozhodnutím neisť do online ponuky je stratégia držať exkluzivitu značky na vrchole. V momentálnom “lockdown” stave je možnosť kúpiť Goyard ako second hand napríklad na Farfetch.


Druhou ikonou, ktorá Goyard dýcha na krk je tichý luxus pod záštitou práve LVMH. Louis Vuitton Moët Hennessy potrebovalo exkluzívnu značku ako Goyard, ktorá hlavne pre ázijské nákupné maniačky bude to pravé orechové počas ich Eurotrip zastávky na Rue Saint-Honoré v Paríži, práve preto sa LVMH rozhodli dať značke Moynat druhý dych a otvoriť vlajkový butik Moynat hneď oproti legendárnemu butiku Goyard. Značka Moynat (vyslovujeme Moa-Na) však nezaostáva za ničím a dokonca má zakladateľku ženu, ktorá v roku 1849 bola vraj prvou ženou, ktorá sa zaoberala výrobou kufrov v Paríži. Ikonické tašky od Moynat, ktoré stoja za zmienku sú Little Vanity, hranatá mini verzia toaletnej tašky a preslávená taška Réjane, ktorej tvar a pripomeniem ešte o pár riadkov nižšie. Moynat a už spomenutý butik na Rue Saint-Honoré je naozaj must pre kohokoľvek kto módu a precíznu ručnú prácu miluje naplno. Moynat na rozdiel od Goyard je dostupný aj pre nás na Slovensku a to cez ikonu department storov - Le Bon Marché a ich online store 24s, kde si vie produkty Moynat zadovážiť takmer každý, základné kožené doplnky začínajú už na pár sto Eur. 


Treťou francúzskou niche ikonou je pre mňa Fauré Le Page, značka, ktorá datuje ešte do roku 1717 čiže má vyše 300 rokov. Je pravda, že prvých 280 rokov sa venovali hlavne brašnám a výrobe vzorovaných pištolí, avšak po ich rebrande a hlavne znovuzrodení na novej adrese v roku 2013 sa venujú už len móde a ikonickým koženým doplnok s vysokým savoir faire akými sú parížsky maroquinerieri známi. Tu by som sa skôr upriamil na ich perfektný pánsky belt bag, ktorý som objavil len pred pár dňami a silne uvažujem nad jeho kúpou. 

Čo sa týka 3D vzoru, ktorý Fauré Le Page ponúka, ten mi príde viac pre pánou ako dámy, avšak je to na každého chuti. Zaujímavé je, že napriek vysokej kvalite a exkluzivite má Fauré Le Page stále najvýhodnejšie ceny oproti ostatným spomínaným značkám. Dámska základná tote v šírke 27cm začína už na 850 Euro čo je absolútny bargain medzi ostatnými doteraz spomenutými značkami. Fauré Le Page má momentálne 7 obchodov a pre nás Slovákov okrem možnosti zaletieť si do Parížskeho vlajkového butiku je tu aj ich online store, kde Vám cez email pomôžu s akýmikoľvek otázkami a hlavne je to bez CLA a iných somarín za pár dní u vás doma.Ďaľšou francúzsky znejúcou značkou je Delvaux, ktorú som spoznal počas môjho života v Brusseli, jedná sa o značku z roku 1829 a dodáva kožené doplnky napríklad do belgickej kráľovskej rodiny už storočie, čo je myslím si aj dôvod prečo tak dlho prežili. Momentálne však majú perfektné miniatúrne kabelky, pre reálne maniačky, sú dostupné aj online a ich cena sa pohybuje okolo 800 Euro, čo je na mini kabelku dosť, ale toto budú zberateľské kusy už čoskoro. Delvaux a ich kabelka Brillant je podľa mňa nadčasovou ikonou, ktorá sa nikdy neokuká. Túto kabelku som videl vo všetkých variantoch a veľkostiach, v tej najväčšej, čiernej je to dokonca vhodný model aj pre pánov, ktorí sa neboja experimentovať. Delvaux má dokonca na Slovensko aj eshop, momentálne sú na ňom dostupné len už spomenuté miniatúrky.


Ak nemusíte francúzske značky, alebo preferujete Taliansko mám tu pre vás ešte jeden môj typ. Tým je značka Serapian, ktorú som spoznal úplne náhodou a to tak, že som si počas školy prenajal byt len kúsok od ich centrály v Miláne. Serapian je rodinná firma, ktorá v 70. rokoch dobila Ameriku a je predávaná aj v známych department storoch za oceánom. Serapian ako typická talianska značka má savior faire v koži a jej spracovaní... 

Ja osobne milujem ich Stepan canvas, je to voskované plátno s 3D vzorom. Práve takúto tašku od nich mám a vydrží roky. Ich ceny sú skvelé, veci sa robia priamo v Miláne a v momentálnej situácii majú zdarma shipping. V rámci Európy ich produkty dôjdu do týždňa a ceny sú naozaj priaznivé. Ich dámske tote bags sú premakané, z kože a hlavne začínajú na 940 Euro, čo je skvelá cenu za veľkú koženú tote.Pre tých, čo sú ešte viac “on budget” tu mám alternatívu v podobe francúzskej značky Le Tanneur. Táto značka pôsobí od roku 1898 a ponúka kvalitné francúzskej spracovanie kože za minimálne sumy - dámska celokožená kabelka od 300 Euro. Práve z dôsledku nízkych cien je jej exkluzivita diskutabilná. Ja som sa osobne stretol s produktami naživo hlavne v Brusseli a poviem vám, vyzeralo to naozaj pekne. Možno veľa z vás netuší, ale oficiálny obchod Le Tanneur máme dokonca aj v Bratislave a to v obchodnom centre Cubicon.

 


Na záver si tu nechám niečo čo je asi najviac potrebné v súčasnosti podporiť a tým sú slovenskí podnikatelia. Možno veľa z vás ani netuší, ale v Bratislave máme maroquineriestvo z francúzskou tradíciou, úžasnou precíznosťou, ale hlavne je to naše slovenské. S Verbua som sa stretol prvý krát počas práce v NEHERA kde sme s touto firmou spolupracovali. Momentálne je možné VERBUA vidieť v rukách našej prezidentky. Ich spracovanie je unikátne, vedia urobiť skoro čokoľvek a viete si sami povedať, čo ako chcete, a je to custom made. Za takúto službu by sa pri vyššie zmienených značkách platili tisíce. Verbua robí tašku podobnú Moynat Réjane, u nich sa volá Manon, majú ju v dvoch veľkostiach, 26 a 32 centimetrov, pričom cena väčšej je len 1480 Euro, čo je na ručnú prácu tohto kalibru naozaj skvelá cena. Odporúčam skúsiť Verbua, podporiť lokálny trh a naozaj investovať do kvality.Po skončení pandémie a ukľudnení situácie by sme sa však rozhodne nemali vrátiť do pôvodných koľají v rámci fast fashion. Každej nákupnej maniačke odporúčam spomaliť, ušetriť a čo sa týka tašky, alebo kabelky, tak investovať do nadčasového kúsku, ktorý bude skrášľovať akýkoľvek look aj 10 rokov. Naozaj stačí nekúpiť 4-5 prémiových tašiek a kúpiť jednu nadčasovú ikonu, ktorú nebude vidieť nikom inom v Bratislave.


Mišo Kinik

Bratislava 26.4.2020