Ľubica Krajňáková o MUAH na Slovensku

"Nie som z tých vizážistiek, žeby som sa namaľovala ako “dragqueen“..."


Aká je tvoja úplne prvá spomienka na makeup alebo beauty, na ktorú si pamätáš? Úplne prvé si pamätám, ako moja babička jedna, aj druhá používali taký ten klasický krikľavo červený rúž s oranžovým alebo s malinovým podtónom. Iný si nepamätám, len červený a tajne som si ho dávala na pery, keď odišli niekde z domu a obzerala som sa v zrkadle. Cítila som sa s tým rúžom úžasne! Popri tom som si pustila platňu tuším od Barbary Streisand a tancovala som v babkiných highheels po obývačke. Takže červený rúž pre mňa znamenal vstup do sveta malovátiek a krásy!

Kedy si si naplno uvedomila, že sa chceš venovať len beauty a makeup-u? Myslím, že keď som začala, veľmi som chcela, ale nebola som si istá či sa k tomu dopracujem, aby ma to živilo a aby som sa venovala len makeup-u a beauty. Môže to byť tak 7 rokov čo som pocítila, že bez tohoto môjho hobby nechcem existovať...

Fotenie s Matt Rybansky
Fotenie NEHERA s Michalom Pudelkom na poli pri Bratislave


Pre ľudí, ktorí ťa zatiaľ nepoznajú a čítajú o tebe prvýkrát, čo sú podľa teba tri slová, ktoré ťa najlepšie opisujú ako vizážistku? Detailistka, your wish is my command, challenger (milujem výzvy)

 

Ako by si opísala tvoju najčastejšiu zákazníčku mimo komerčných spoluprác? Zaujímavá žena, krásna, samé prekvapenie (smiech)

 

Existuje niekto, koho by si chcela v budúcnosti líčiť, alebo s kým by si chcela spolupracovať? Mám tajné priania... vieš ako to je, že sa ku komukoľvek na tejto planéte dostaneš cez pár ľudí. Podľa mňa to funguje! A mne to funguje tak, že tie priania, kým nie sú splnené nevyslovujem (smiech), takže vymenujem skôr ženy z povolania, chcem napríklad spolupracovať s političkami a speváčkami a nelimitujem to len na Slovensko, samozrejme!

Každý make-up artista má nejaké svoje svetové ikony, ktoré sleduje, alebo ku ktorým inklinuje. Kto sú tie tvoje? (v beauty oblasti) Jasné, sledujem pre mňa z makeup artistov napríklad Missjobaker, Mary Phillips, Lisa Eldridge, Laura Polko, samozrejme Jen Atkin hair, ctilburymakeup, renatocampora, luicascomakeup, a úžasný hairbyadir! Milujem, keď ľudia ovládajú svoje remeslo a vedia čo robia. 

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší kariérny počin? Dúfam, že ten najväčší ešte príde (smiech). Teším sa z každej novej spolupráce, ale aj z tých, ktoré mám už dlhodobejšie a viem, že pracujem so super tímom. Avšak ja som večne nespokojný človek, takže pre mňa ten najväčší počin snáď ešte len príde!

Fotenie s Patríciou Kvasňovskou pre Top Fashion magazín
Natáčanie s Mirom Jarošom a Janatini - videoklip Planéty

Z toho čo vidím na tvojich sociálnych sieťach, je NEHERA naozaj výrazným prvkom. Ako dlho už s touto značkou spolupracuješ? Máš nejakú zaujímavú spomienku, ktorú by si mohla prezradiť?
Áno, veľmi rada spolupracujem so značkou Nehera. Som vďačná, že som mohla byť súčasťou na viacerých foteniach a spoluprácach s nimi. Spolupráca s fotografmi, ktorí fotili kampane alebo lookbooky pre Nehera bola vždy zážitkom.  Veľakrát boli pri foteniach stylisti, alebo modelky z iných krajín a to je prínos, lebo takéto medzinárodne teamy prinášajú čaro zaujímavého kreatívneho spojenia. Spolupracujem s nimi už zopár rokov a mám len pekné spomienky na naše fotenia. Rada sa k tým fotkám vraciam. 

Spolupracuješ aj s Mirom Jarošom. Čo ti napríklad  takéto spolupráce priniesli? Líčiš aj deti? Ako vyzerá takáto spolupráca? S Mirom spolupracujeme už niekoľko rokov a naša spolupráca mi priniesla veľa skúseností a krásnych momentov na natáčaniach. Mne sa jeho projekt veľmi páči a stotožňujem sa s tým ako to robí. Líčim aj deti J dievčatkám napríklad líčka, pery a prípadne keď treba niečo zakryť :D nezdá sa to, ale aj deti mávajú kruhy pod očami :D prípadne chrastičky a poškriabnutia, ktoré treba zakryť. A samozrejme úprava vláskov takisto u chlapcov. A medzi účinkujúcimi sú aj dospelí, tak aj tých maskujeme do rôznych úloh, mamička, babička, rozprávkové bytosti a podobne. Spolupráca mi priniesla aj nových kamarátov o to viac si túto spoluprácu vážim.

Fotenie NEHERA s Lousyauber

Svetový trend v beauty biznise  vedie k tomu, že každý make-up artista má svoje vlastné produkty, či líniu v rámci spolupráce s veľkou značkou. Chcela by si aj ty mať raz vlastné produkty, prípadne líniu s nejakou značkou? Jasné, ideálne keby som sa stotožnila s nejakou značkou a naopak ja by som sa im hodila typovo ako vizážistka, takéto spojenie by som si priala. 

Čo je podľa teba aktuálne najvýraznejší trend v rámci beauty biznisu na Slovensku? Keby bol nejaký trend najvýraznejší asi by to bola nuda, minimálne si môžeme všimnúť, že ide línia naturálny look, ktorý zvýrazňuje silu osobnosti a prívlastok „powerful" a tá druha línia je /ja to volám/ „Instagram beauty“, to čo lepšie vyzerá na fotkách ako v skutočnosti. Ja robím rada obe línie i keď nie som z tých vizážistiek, žeby som sa doma namaľovala ako “dragqueen“ a tým sa prezentovala na sieťach. Možno aj preto lebo sa mi to nehodí. Škoda, že sa viac neprezentuje zlatá stredná cesta ;) prirodzená „dragqueen“? (smiech)

Fotenie so Zuzanou Gavulovou na tému filmu Joker

Ako ťa najčastejšie nájdu tvoji klienti? Aké formy proma v rámci tvojej práce využívaš okrem sociálnych sietí? Veľakrát mi ľudia hovoria, že vidia, že som niečo fotila pre časopis, ja som mala pocit, že si to ľudia ani nevšímajú, väčšinou to je mikroskopickým písmom. Ale najmä asi spoluprácou s rôznymi ľuďmi, artistami, agentúrami. Proste taká tá klasická prirodzená sieť medzi ľuďmi. Moje modelky sú chodiaca prezentácia mojej práce, to je najlepšie promo. 

Je podľa teba stále „word of mouth” najlepšia reklama medzi vizážistami na Slovensku? Neviem či najlepšia, ale určite stále funguje a má asi najväčšiu kredibilitu. Samozrejme počet followerov na sociálnych sieťach, ale keď príde vizážista, ktorý ma 10 000 followerov a zle nalíči o to horšie. Ale keď príde super vizážista a ešte k tomu má veľa followerov tak je to ideálna kombinácia.

Keď sme už pri tých sociálnych sieťach, ktoré tri profily na Instagrame sú pre teba momentálne najinšpiratívnejšie, a prečo? Aktuálne ma veľmi baví Naomi Campbell teraz v karanténnych časoch, má super sériu videí s názvom „nofilterwithnaomi“, rozhovory s rôznymi osobnosťami Live. Missjobaker kvôli make-upu a jej inšpiráciám a takisto Live streamy. Drdorisday dermatologička z NY, ktorú som líčila a je to inšpiratívna múdra žena. Cheryl Porter diva ma strašne baví/ vokálna coachka, ktorá má vymakaný Instagram a kúpila som si jej spevácky kurz. Štefan Šprocha pre aktuálne info o Covid-19.

Čo sú podľa teba základné prekážky práce make-up artistky v Bratislave? Prekážky sú zápchy áut, cez ktoré sa musím rýchlo niekam dostáť z bodu A do bodu B a miesto toho trčím v kolóne. Iné prekážky nevidím.

Prvá svadba v roku 2020. Aj posledná Snáď nie!
Backstage fotenie Evity pre rádio Express s Matúš Lago

Pôsobila si aj v zahraničí? Čo je podľa teba najväčší rozdiel medzi prácou make-up artistu na Slovensku a v zahraničí? Mala som možnosť pracovať v Rakúsku, Nemecku, v Afrike. Čechy nepovažujem za zahraničie (smiech) Hlavný rozdiel sú ľudia, prístup k práci. Ale aj štýl.  Myslím, že v iných krajinách je táto brandža viac internacionálna, u nás je to stále o tom že sa tu nemiešajú národnosti tak ako v zahraničí. V zahraničí je väčšinou team ľudí z rôznych krajín. U nás vidím stále málo rôznorodosti, aj čo sa týka štýlu práce.  

Čo je tvoj rýchlostný rekord v líčení? Je líčenie pred prehliadkami to najhektickejšie? Môj rekord bola klientka na ples za 15 minút makeup a vlasy haha, išlo o to, že v ten deň mi povedala, že musí byť o dve hodiny skôr hotová, čo v reťazci klientiek na ples nie je možné stihnúť, ale ona napriek tomu počkala a keď som prišla oznámila mi, že o 15 minút príde taxík :D Ale sú to aj prehliadky, alebo niektoré natáčania. Raz som musela 12 báb nalíčiť a učesať za 4 hodiny. Ale vlastne neustále je to časový boj. 

Súčasťou ktorých módnych prehliadok si bola za posledný rok? Posledná prehliadka, na ktorej som líčila so skvelým tímom bola úžasná autorská prehliadka Marcela Holubca, bože to bolo krásne. A náhodou nebol to až taký zhon. :D 

Z pohľadu ženy, ktorá sa vyzná v beauty produktoch, ktoré tri obchody navštevuješ na Slovensku najčastejšie? Najčastejšie MAC, Boby Brown a Douglas.

Fotenie Márie Čírovej
Fotenie pre Top Fashion magazín

Máš v súčasnosti obľúbený beauty produkt? Už dlhodobo od Pat Mcgrath highlightery, ktoré používam aj ako tieň.

Pri tvojej práci sa stretávaš s tými najlepšími produktami aké existujú. Čo je podľa teba ten najlepší produkt bežne dostupný v každej drogérii? „Baby love“ servítky :D tie vyčistia všetko, micelárna voda Garnier, ale len na odlíčenie klientiek, nie je najlepšie používať ju každý deň. Ak to má byť produkt na líčenie tak napríklad Essence čierna linka. 

Čo je to , čo ťa poháňa vpred? Môj hnací motor je túžba po dokonalosti. Urobiť moje klientky ešte krajšie a posúvať svoje hranice a stále tvoriť niečo nové!

Fotenie pre Madam Eva - editoriál s Diana Klamová

Čo by si odporučila niekomu, kto chce začať v beauty priemysle na Slovensku? Začať na sebe makať, a zachovať si pokoru, brať to ako beh na dlhé trate napriek aktuálnej možnosti zahviezdiť ako instagramový makeup artista behom noci. :)

 

Čo môžeme od teba do budúcnosti očakávať? Máš nejaké plány, prípadne pripravuješ niečo v rámci tvojej práce na čo sa tešíš? Áno teším sa ako budem pokračovať v nových beauty foteniach do portfólia /nielen žien/, a začala som robiť na mojich videách o líčení a mojich skúsenostiach.

Ďakujem za skvelý rozhovor a prajem veľa úspechov! 


Bratislava Máj 2020