S Martou Pálešovou sme sa porozprávali o móde, štýle a Instagrame 

"Slovenská Victoria Beckham, ktorej štýl ženy milujú"

Viete kto je Victoria Beckham slovenského Instagramu? Pre mňa jednoznačne @mpaleska! S Martou sme sa porozprávali o jej práci, influencerstve a hlavne móde ako biznise. Takže ak máte chvíľu času a chuť, tento článok vás isto nebude nudiť!


Na úvod by si sa nám mohla prosím predstaviť a povedať. Čo robíš aj mimo internetu?

Volám sa Marta, mám manžela, dve deti - chlapčeka a dievčatko. Internet je moja záľuba a vášeň, na ktorom pracujem denno-denne. Mimo internetu pracujem v banke na oddelení syndikátov pre korporátnych klientov.


Ako by si sa opísala troma slovami, ktoré ťa najlepšie vystihujú? Prípadne aj tvoj blogerský obsah?

 

Móda, minimalizmus a radosť zo života.

 

Kedy si začala s blogom a sociálnymi sieťami? Čo ťa na začiatku motivovalo spustiť to?

 

S blogom som začala, keď som bola tehotná s druhým dieťatkom, čo je cca. 4 roky dozadu. Zapáčil sa mi vizuál celého Instagramu. Uchvátili ma profily rôznych firiem a blogeriek, ktoré vyzerali veľmi profesionálne a zladene. Zúčastnila som sa online kurzov ohľadom Instagramu, začala spolupracovať s fotografkou a postupne začala smerovať svoj Instagram na oblasť módy.

 


Kto je tvoje primárne publikum? Ideálne ak by si  ho vedela opísať...

 80% môjho publika tvoria ženy vo veku od 25 rokov vyššie. Je to dané tým, že už aj ja sa blížim k 40-tke ale môj content tvorím tak, aby zaujal vekovú skupinu 25+.

 

Čo sú podľa teba tri veci, ktoré má z hľadiska obsahu tvoje publikum najradšej?

Keďže sama preferujem v obliekaní šaty, moje publikum má práve rado tipy na tieto módne kúsky. Ďalej to sú topánky a kozmetika.

 

Aké máš v súčasnosti spolupráce čo sa týka sociálnych sietí?

 

Aktuálne mám spoluprácu s internetovým obchodom Cellbes a medzi moje dlhoročné patrí spolupráca s predajňou a salónom Institut Bratislava, ktorý predáva výhradne produkty značky Dior. Spolupráce sa mi priebežne menia a striedajú, pričom vždy propagujem len také produkty, ktoré sama aj používam a mám rada.


S akými firmami podľa teba influenceri na Slovensku najradšej spolupracujú? 

Influenceri a blogeri, s ktorými sa stretávam spolupracujú s firmami, ktorých produktom veria alebo ich sami už dlhé roky používajú. Viem, že by nešli do spoluprác, o ktorých nie sú presvedčení. A tak by to malo byť. Influencer by mal propagovať len to, čomu sám verí. Ak tomu tak nie je, bude to na propagácii daného produktu vidieť a publikum si to rozhodne všimne.  


Máš skúsenosť aj s nepodarenou spoluprácou? 

Z môjho pohľadu boli všetky spolupráce vydarené, nemala som zatiaľ žiadnu zlú skúsenosť. Som komunikatívny typ a viem si väčšinou všetko korektne dohodnúť vopred alebo vydiskutovať potrebné dotazy popri spolupráci.

 

Spolupracovala si už aj s módnymi prípadne lifestyleovými e-shopmi? Používala si pri takýchto spoluprácach predajné kódy na zľavu?

 

Spolupracovala som s niektorými e-shopmi, na ktorých sa ponúka či už oblečenie, kozmetika alebo produkty do bytu. Pri oblečení som nemala spolupráce so zľavovým kódom, bolo tomu tak len pri kozmetike. Ak však niekto ponúka zľavový kód, prečo nie. Pokiaľ mám rada nejaký e-shop, kde často nakupujem, a akurát by som si niečo z neho mohla zakúpiť v zľave, určite sa poteším.


Aké produkty najradšej propaguješ?

 

Ako som už spomínala, mám rada šaty a tieto aj veľmi rada propagujem. Celkovo je môj štýl skôr nadčasová móda a kúsky, ktoré budú in po mnoho rokoch. Rada fotím aj detaily ako napr. zábery na kabelky, topánky, šperky.

 

A otázka na to, čo je tvoj vysnívaný produkt, značka, ktorý by si reálne chcela na Slovensku raz promovať, alebo byť tvárou?

 

To je ťažká otázka. Na Slovensku máme veľa produktov, ktoré určite stoja za zmienku. Potešila by ma spolupráca s Lukášom Kimličkom, ktorého tvorba sa mi veľmi páči alebo so šperkárskou značkou Alo Diamonds. Z vysnívaných ma to skôr ťahá k medzinárodným značkám ako je Dior alebo Lancôme. To je už však asi iný level. 


Aká kampaň, na ktorej si doteraz pracovala, sa ti najviac páčila? Kľudne spomeň aj konkrétne momenty kampane.

 

Veľmi ma potešila spolupráca so šperkárkou Petrou Toth, ktorej som bola ambasádorkou. Ten moment, keď som sa dozvedela, že ma vybrali spolu s ďalšími dievčatami ako jej ambasádorku, bola neopísateľná radosť. Aj to, keď som sa s ňou mohla osobne zoznámiť alebo predvádzať jej modely a šperky na módnej prehliadke. Bola to veľmi príjemná skúsenosť, za ktorú som vďačná. Spomeniem ešte aj príjemnú spoluprácu s dvoma sestrami Miškou a Zuzkou, ktoré tvoria oblečenie pod značkou Mazumis. Baby som oslovila ja sama ešte v mojich začiatkoch k spolupráci a vždy mi vyšli v ústrety s fotením ich krásnych modelov, ktoré samé tvoria a šijú. S kočkami sme doteraz v kontakte, čomu sa veľmi teším.

 

Aká je tvoja rutina, keď sa bavíme o Marte ako blogerke? Pracuješ na sociálnych sieťach alebo na blogu denne?

 

Okrem môjho Instagramu spravujem niektorým klientom aj Facebook, prípadne LinkedIn. Času je samozrejme pomenej, keďže som zamestnaná na full-time v banke, ale práca na sociálnych sieťach ma baví a napĺňa. Je k tomu potrebný aj dobrý time-management, lebo popri deťoch je toho neúrekom. Ale keď človeka niečo baví, čas si nájde.


Čo sa týka tvojho Instagramu, čo bol najväčší „fail“, aký sa ti doposiaľ podaril?

Fail som zatiaľ žiaden nemala. Vždy mám všetko dopredu premyslené, či už postovanie fotiek alebo smerovanie môjho Instagramu. Nepúšťam sa do spoluprác, ktoré nesúvisia s mojou oblasťou, ktorou je v prvom rade móda.

 

Aké aplikácie používaš na úpravu fotiek na tvoj blog či SS, máš aj nejaký trik, alebo super tip, ktorý by si vedela s nami zdieľať?

 

V minulosti mi fotky upravovali fotografi, s ktorými sme boli vždy dohodnutí vopred ako má daná fotografia vyzerať. Teraz si ich už však upravujem sama. Mám vytvorené svoje presety, ktoré zvyknem používať, aby Instagram pôsobil jednotným dojmom. Na úpravu fotiek používam Lightroom, ktorý mám stiahnutý na počítači aj v mobile. Na plánovanie feedu používam aplikáciu Later, kde si stiahnem všetky fotky, a v nej „posúvam“ dané fotky, aby čo najlepšie spolu vo výsledku ladili. Tu si píšem aj texty k daným fotkám. Na úpravu stories mám veľmi rada aplikáciu Unfold alebo Mojo.

 


Spomenieš si aj na nejaký pekný moment, keď si zistila, že tvoji followeri nosili niečo, čo si im odporučila?

 

Dávnejšie som dávala sériu fotografií z Institut Bratislava, kde som bola na ošetrení pleti produktmi Dior a pamätám si, že ma vtedy veľmi milo prekvapilo, koľko mojich sledovateliek tam tiež chodí a začalo chodiť na tieto ošetrenia. Niektoré písali, že tam chodia aj ich maminy a dokonca oni ich tam naučili chodiť pravidelne. Bola som veľmi potešená tejto reakcii, ktorú som vôbec nečakala.

 

Ktoré tri módne profily na Instagrame sú pre teba momentálne naj a prečo?

 

Mojou favoritkou je Brazílčanka Camila Coelho. Vyžaruje z nej radosť zo života, večne sa usmieva, pôsobí príjemne a jej štýl obliekania mi je veľmi blízky. Elegantná a chic. A keď začne hovoriť po portugalsky, mám chuť sa začať učiť tento jazyk aj ja. 

Druhou favoritkou je Maďarka Andy Csinger a jej minimalistický štýl. Nie nadarmo sa hovorí: „v jednoduchosti je krása“. Jej profil na Instagrame je toho dôkazom. Milujem jej „jednoduché“ outfity, ktoré pôsobia vždy tak vkusne.

Treťou je česká modelka nikolsvantnerova_official. Nielen preto, že je neskutočne milá a príjemná osoba (mala som možnosť sa s ňou osobne stretnúť na pol dňa v Prahe), ale jej štýl obliekania mi je veľmi blízky. Mimo outfitov dáva na Insta aj skvelé tipy na varenie či pečenie.


Čo sú tri veci, ktoré pri vytváraní obsahu na tvoje SS určite potrebuješ?

 

Základom pri tvorení fotografie je dobré svetlo. Od neho závisí výsledná fotografia. Potom už len spomínaný telefón, pokoj a kľud na fotenie. Samozrejme je potrebné vedieť, či mám pri danej fotografii úplne voľnú ruku pri tvorbe contentu, alebo je potrebné držať sa určitých pravidiel. Väčšinou však klient necháva tvorbu na mne, aby bol daný produkt ladený do môjho štýlu a tak pôsobil dôveryhodne.

 

Čo je to, čo ťa poháňa vpred?

 

Milujem módu, rada tvorím obsah na svoj Instagram a v podstate pracujem stále. Je to hobby, pri ktorom nevnímam čas. Je to práca a relax zároveň. Chcem sa neustále zlepšovať a zdokonaľovať, nerada ostávam stáť na jednom mieste.


Čo by si odporučila začínajúcej módnej blogerke?

 

Aby sa riadila svojim inštinktom. Robila veci, pretože chce a baví ju to, nie pre vidinu zárobku. A hlavne, aby mala svoj vlastný „rukopis“ a niečím sa odlišovala od ostatných blogerov.

 

A ešte na záver, ktoré filmy odporúčaš v aktuálnej situácii? Môžu byť aj seriály alebo knihy.

 

Pokiaľ ide o knihy, mám rada detektívky od Agathy Christie alebo Dominika Dána. Tých mám slušnú zbierku. Z filmov je mojou srdcovkou „It´s complicated“ s Meryl Streep a Alecom Baldwinom. Ten môžem pozerať donekonečna. Zo seriálov mám rada starú klasiku „Colombo“ alebo „To je vražda, napsala“. 

Marti, ďakujem za skvelý rozhovor a verím, že sa naše kariérne cesty v budúcnosti pretnú!  
Mišo Kinik

PS: Na záver ešte exkluzívny náhľad do Martinej kabelky. Čo sú jej denné essentials?

@mpaleska x Módny Archív
Bratislava, 14.5.2020